Microsoft Flows a PowerApps – skvělé aplikace, které budete dost často nenávidět

Tento příspěvek je o aplikacích Microsoft Flow a PowerApps, které Microsoft zrovna začíná oficiálně prodávat (od prvního listopadu 2016) jako součást Office 365. K testování jsou už ale k dispozici cca půl roku, takže k čemu jsou dobré a jsou vůbec k něčemu dobré?

images

PowerApps - hodí se pro vaši firmu?

PowerApps je vlastně vývojové prostředí, ve kterém je extrémně snadné naklikat si jednoduchou firemní aplikaci (viz např. jednoduchá čtečka čarových kódů nebo GPS sledování polohy - obě aplikace lze vytvořit do deseti minut a vůbec nefungují špatně).

Na základě dostupných informací (moc jich zatím není) a na základě testování si troufám označit za hlavní charakteristiky PowerApps toto:

 • Aplikace vznikají bez kódování, spíše nastavováním parametrů a funkcí. Systém je velmi logický a (v porovnání s rozsáhlými možnostmi PowerApps) obdivuhodně jednoduchý.
 • Předpokládá se tvorba aplikací bez náročnější grafiky. Aplikace obsahují víceméně jednoduché stránky, kde se budou informace zadávat a informace číst. Ale třeba grafy nebo obrázky jsou samozřejmě podporované, stejně jako videa, zvuky atd.
 • V zásadě se nepočítá s tím, že by aplikace fungovaly jinak než v cloudu (může se ale jednat i o nemicrosoftí cloudy jako Dropbox nebo Google). Pokud se tedy bojíte mít data v cloudu, na PowerApps zapomeňte. To je jedna z principiálních odlišností od Accessu.
 • S tím souvisí i dost netradiční typy databází, na kterých je možné aplikace stavět. Můžete pracovat s excelovskými nebo googlovskými tabulkami, s vlastním datovým modelem PowerApps, ale také s velkou řadou dalších aplikací. Připojování k nim je kouzelně jednoduché.
 • Zajímavá je integrace PowerApps s Microsoft Flow, není ale nutná a aplikace mohou dobře fungovat i nezávisle na sobě.

A Microsoft Flow se pro nás hodí?

Microsoft Flow umí propojovat data i události mezi velmi nesourodými aplikacemi.

Chcete si udělat záznam do googlovské tabulky, kdykoliv vznikne položka na SharePointu? Chcete odeslat mailovou notifikaci ve chvíli, kdy na Dropboxu vznikne nový soubor? Chcete si automaticky ukládat záznamy ze zdi na Facebooku do excelovské tabulky?

S Microsoft Flow to není žádný problém. Vše lze naklikat za pár minut.

Hlavní vlastnosti Microsoft Flow

 • Flow, které požadované akce vykonává, se vytváří postupným propojováním více kroků a případně podmínek, kterými je proces ovlivněný. Každý krok je svázaný s jedním datovým zdroje. Prvním krokem může být například vytvoření akce na SharePointu, následujícím krokem pak zaslání mailu z Outlooku.
 • Velké a rostoucí množství datových zdrojů (aktuálně 60 aplikací včetně např. Twitteru, Instagramu, Bloggeru...)
 • Připojování k nim je geniálně jednoduché. Stačí se přihlásit, vybrat soubor nebo objekt, a hotovo. Nutné technické znalosti veškeré žádné.
 • Microsoft Flow nemá smysl používat jinak než v cloudu - stejně jako PowerApps.

Je někde problém?

Ano, je. V současnosti jsou obě řešení nestabilní a nabíhání obrazovek děsivě pomalé (týká se jak vývojového, tak uživatelského prostředí). Stránky nabíhají často desítky sekund, například triviálně jednoduchá aplikace se na mé Lumii 550 připojené přes dostatečně rychlou wifi načítá 28 sekund(!). Jízlivějšího člověka by mohlo skoro napadnout, že když vytvoření aplikace se dá zvládnout za deset minut, a její spuštění trvá půl minuty, není v těch dvou časových údajích zase takový rozdíl... Je to fakt hrozná otrava, k tvorbě aplikací doporučuji pustit si film, abyste se při nekonečných načítáních obrazovek nenudili.

S tím souvisí nestabilita. Dost často vše spadne na nespecifikované chybě, aplikace se občas chovají divně. Stejné workflow spuštěné ze stejného zařízení chvíli funguje, chvíli nefunguje a hlásí podivnou hlášku, foťák použitý v aplikaci se najednou sám od sebe zrcadlově otočí a podobně. 

Tak co tedy?

Obě aplikace jsem docela poctivě zkoušel, a opravdu se mi líbí. Je to nový, velmi dobře promyšlený, logický, jednoduchý princip. Odhaduji, že až se zlepší stabilita a rychlost (a věřme že ano - za poslední měsíce přeci jen došlo k velmi zajímavým pokrokům), PowerApps i Microsoft Flow se ve firmách rychle rozšíří.

 

 

 

Označeno v Nezařazené

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Firemní kurzy

 • Přemýšlíte o firemním školení Excelu?
 • Školíme Excel od začátečníků po experty, ale také PowerPoint, PowerPivot nebo Access.
Mám zájem o kurz

Individuální výuka

Mám zájem o výuku

Vývoj aplikací v Excelu (makra - VBA)

 • Vyvíjíme aplikace pro potřeby firemních zákazníků
 • Reporty, vizualizace dat, harmonogramy, plánování
 • Slučování dat ze souborů, agregace, exporty
Zajímám se o vytvoření aplikace

Kontakt

 • Tel: +420 602 274 999
 • Mail: info@vyuka-excelu.cz
Kontaktní formulář
TOPlist