Kontingenční tabulka s relační vazbou – datový model

I když se to nezdá, s Excelem se dá pracovat jako s relační databází. Jednou z možností je PowerPivot, doplněk pro tvorbu datových skladů. To je ale docela těžká váha a navíc v některých licenčních verzích není dostupný. Je však možnost prostě jen vytvořit relaci v kontingenční tabulce. Tato možnost je v Excelu od verze 2013 a v tomto článku si ukážeme, jak na to.

Příklad

Mějme tyto dvě tabulky:

1 obě tabulky

V zelené tabulce jsou záznamy o odpracovaných hodinách zaměstnanců na projektech. V modré tabulce jsou jména zaměstnanců přiřazená k jejich číslům. My ale chceme v kontingenční tabulce vidět hodiny ze zelené tabulky přiřazené ke jménům zaměstnanců z modré tabulky.

Návod

Nejprve vytvořte kontingenční tabulku z první tabulky (např. ze zelené). Tabulka bude vypadat takto: 2 prvni KT Tedy zobrazuje to, co chceme, ovšem bez jmen. Teď se pokusíme vytvořit kontingenční tabulku i z modré tabulky. Klikneme tedy do ní a jdeme na Vložit / Kontingenční tabulka. Ve skutečnosti ale nechceme vložit novou kontingenční tabulku, chceme tu novou připojít ke staré. Proto ve vkládacím dialogu zaškrtneme "Přidat tahle data do datového modelu".

3 pridani do datoveho modelu

Na první pohled to vypadá, že v nově vzniklé kontingenční tabulce jsou pouze ID čísla se jmény - tedy obsah druhé tabulky. Stačí však přepnout se z Aktivní na Vše a v seznamu polí se objeví dva rozkliknutélné "Rozsahy". V nich jsou pole z obou kontingenčních tabulek. 4 zobrazit vše Excel ale ještě neví, který sloupec z jedné tabulky se má propojit s jiným sloupcem z jiné tabulky - není vytvořena relace (pokud bychom se teď pokusili vytvořit kontingenční tabulku, bude ukazovat nesmyslné hodnoty). Klikneme na Relace / Nová a naklikáme, co je s čím propojené.

5 tvorba relace

Zavřeme. S kontingenční tabulkou se nestalo zdánlivě nic. Na rozdíl od situace předtím teď ale mohu vytvářet kontingenční tabulku z obou tabulek současně.

6 kontingenční tabulka nad dvěma tabulkami

Ve výsledku jsou pak informace z obou tabulek - jména z jedné, hodiny a projekty z druhé. Tabulky jsou vzájemně propojené přes sloupec s ID. Data pro tabulku si můžete stáhnout odsud.

3 comments on “Kontingenční tabulka s relační vazbou – datový model
 1. Míchaela napsal:

  Dobrý den,
  pokoušela jsem se zrekonstruovat si tento příklad, ale v bodu, kde se přepíná z Aktivního na Vše se mi nic nezměnilo (stále jeden rozsah) a tím pádem mám tlačítko Relace neaktivní. Napadlo by vás, prosím, co dělám za chybu.
  Děkuji, M.

 2. Dobrarada napsal:

  Dobrý den,
  máte data zformátovaná do dvou samostatných tabulek?

 3. Jiří Beran napsal:

  Dobrý den Michaelo,
  napadá mě jen to, že jste možná u jedné z tabulek nezaklikla, že ji chcete přidat do relačního modelu…
  J.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Firemní kurzy

 • Přemýšlíte o firemním školení Excelu?
 • Školíme Excel od začátečníků po experty, ale také PowerPoint, PowerPivot nebo Access.
Mám zájem o kurz

Individuální výuka

Mám zájem o výuku

Vývoj aplikací v Excelu (makra - VBA)

 • Vyvíjíme aplikace pro potřeby firemních zákazníků
 • Reporty, vizualizace dat, harmonogramy, plánování
 • Slučování dat ze souborů, agregace, exporty
Zajímám se o vytvoření aplikace

Kontakt

 • Tel: +420 602 274 999
 • Mail: info@vyuka-excelu.cz
Kontaktní formulář
TOPlist