Rozbalovací menu se vzájemnou závislost vyklápěcích položek

Tento článek je o tom, jak vytvořit (pomocí ověřování dat) seznamy, které jsou na sebe vzájemně napojené. Tedy podle toho, co se vybere v prvním, se pak vybere ve druhém.

Příklad

V našem příkladu si uživatel v jednom rozbalovacím menu vybere ze seznamu zemí Francii, a následně si pak ve druhém může vybírat už jen francouzská města.

hotové

Návod

Následující příklad je ke stažení je tady

Jak na to?

Začít můžeme tím prvním menu. To vytvoříme úplně jednoduše, pomocí ověření dat. Většinou je šikovné si tyto seznamy odkládat na jiný list.

první buňka

první ověření dat

Pak si připravíme pro různé státy seznamy měst. Důležité je, aby nahoře vždy byl název státu nazvaný přesně tak, jako je to v původním seznamu států.

tabulka s městy

Teď musíme správně pojmenovat oblasti. Např. oblast C1 až C4 potřebujeme pojmenovat Francie atd. Abychom to nedělali týden, použijeme automatické pojmenování oblasti

Tedy označíme všechno najednou, pak Vzorce / Vytvořit z výběru / a pak necháme zaškrtnutou alespoň první možnost - pojmenování podle prvního řádku.

hromadné pojmenování

Tím se všechny sloupce pojmenovaly podle prvního řádku. Teď si přidáme další výběrové pole a nastavíme mu ověření dat. Použíme funkci NEPŘÍMÝ ODKAZ, která bude odkazovat na hodnotu z předchozího pole. Tím říkáme Excelu, aby do vyklápěcího seznamu načetl hodnoty z oblasti pojmenované tak, jak je vybráno v buňce A2.

nepřímý odkaz

Od teď už si v buňce B2 můžeme vybrat jen to, co dává smysl podle obsahu buňky A2.

hotové

15 comments on “Rozbalovací menu se vzájemnou závislost vyklápěcích položek
 1. Veronika napsal:

  Dobrý den,
  chtěla bych Vás poprosit o detailnější popis funkce nepřímého dokazu, stále mi to hází chybu. Mohl byste mi prosím napsat návod, co přesně označit a vyplnit do funkce, aby podseznam fungoval? Děkuji

 2. Jiří Beran napsal:

  Dobrý den Veroniko, jestli chcete, pošlete soubor na info@vyuka-excelu.cz a já se na to podívám. JB

 3. Veronika napsal:

  Dobrý den, moc děkuji za nabídku, ale už jsem to vyřešila (https://www.youtube.com/watch?v=rLRrYPsxGa4) Krásný den

 4. Vratislav napsal:

  Dobrý den, je prosím nějaké řešení pro případ, kdy na výběru z nadřazené úrovně závisí výběr ve dvou různých buňkách? Například pokud by na výběru kontinentu závisela nabídka států v jedné buňce a nabídka pohoří v druhé buňce? Děkuji

 5. Jiří Beran napsal:

  Dobrý den, asi bych zkusil pomocí funkce concatenate poskládat různé řetězce, které zpracuje funkce nepřímý.odkaz. Tak, aby se pokaždé odkazoval na různou oblast… Ale nezkoušel jsem to, tak netvrdím na 100% že je to správná cesta.

 6. Vratislav napsal:

  Děkuji, vyzkouším to.

 7. Michal napsal:

  Dobrý den,
  funkce samotná je skvělá, ale chci se zeptat, je možné udělat na sebe závislé buňky s roletkou se stejnou prioritou? Např. ve Vašem příkladě bych chtěl, abych si v první roletce vybral Francii a ta se mi ukázala i v druhé roletce, vybral bych si v druhé roletce Španělsko a ukázalo by se mi Španělsko v té první, a pod. Představte si to spíše jako možnost mít každou roletku na odlišném listě a pořád nepřeklíkavat obě roletky, na kterých jsou závislé další údaje.
  Díky.

 8. Jiří Beran napsal:

  To nejde asi nijak automaticky, Šlo by ale udělat makro, které při změně hodnoty buňky přenese její hodnotu i do té druhé. Viz např.:
  http://vyuka-excelu.cz/navody/makra/makro-ktere-se-samo-spousti-pri-zmene-hodnoty-bunky/

 9. Petr napsal:

  Dobrý den, toto je přesně to, co potřebuji. Jen mi to hlásí chybu při použití Nepřímého odkazu, že „Hodnota v poli Zdroj je v současnosti hodnocena jako chyba“. Neumíte mi poradit prosím? Děkuji

 10. Jiří Beran napsal:

  Zkontrolujte syntaxi všeho a také to, že máte všude přesně stejné názvy oblastí…

 11. Petr napsal:

  Mohl bych vám to poslat, koukám na to už dvě hodiny 🙂

 12. Jiří Beran napsal:

  ok, pošlete na info@vyuka-excelu.cz

 13. Marek P napsal:

  Dobrý den, mám dotaz. Pokusím se ho co nejlépe popsat. V jednom sloupci A mám vypsaný kompletní kusovník dílů, tak jak následuje. Tzn. první: A1 DVEŘE KOMPLETNÍ, pod tím z čeho se dveře skládají: A2 SVAŘENEC, svařenec se skládá z A3 PLECH, A4 NÝTY, A5 KULATINA. A6 je pak RÁMEČEK DVEŘÍ, který je vlastně na stejné úrovni jako svařenec. Protože kompletní dveře se skládají ze svařence a rámečku dveří. Rámeček dveří se zase skládá z A7 POSUVNÉ SKLO, A8 PEVNÉ SKLO. Takto bych mohl dále pokračovat. Z tohoto bych rád vytvořil rozevírací seznam. To jsem udělal a v seznamu se objevili všechny díly ze seznamu. Já bych rád seznam upravil tak, abych mohl vybírat pouze ze sestav a ne všech dílů ze seznamu. Tzn. mít v seznamu pouze SESTAVY a když si ji vyberu, ukáže se mi daná sestava vč. podsestavy. Takže např. u výběru SVAŘENEC ze seznamu budu mít pod sebou SVAŘENEC-PLECH-NÝTY-KULATINA. Je to vlastně takový seznam definovaných buněk. Tímto bych docílil toho, že vždy budu vědět z jakých dílů sestává vybraná sestava. Pokud máte někdo zájem mi pomoci ať už tímto nebo jiným způsobem, budu samozřejmě rád. Pokud budete chtít, tak vám případně zašlu vzorovou tabulku. Podotýkám, že veškeré sestavy a díly sestav musím být v prvním sloupci pod sebou. Za případný zájem předem děkuji..

 14. Roman Gola napsal:

  Dobrý večer,
  řeším stejný problém jako Marek v předešlém dotazu. Už v tom ležím několik dní a nemůžu se pohnout z místa. Nemá prosím někdo nějaký tip?
  Děkuji

 15. Dáša napsal:

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jestli je možné nepřímým odkazem také napodmínkovat ověření dat v jiných než sousedících sloupcích. Připravuji výkaz práce kde na C6 mám ověření dat pozice a na B13 mám náplň práce, kterou bych chtěla ověřit podle toho, kterou pozici si vyberou v C6. Bohužel mi to hází chybu a říká, že „HODNOTA V POLI ZDROJ JE V SOUČASNOSTI HODNOCENA JAKO CHYBA“.

  Děkuji za pomoc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Vyhledávání

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Nezařazené

Nyní otevřený kurz

Jednodenní Excel v praxi

 • 14.3.2017
 • V Praze
Další info / přihláška

Firemní kurzy

 • Přemýšlíte o firemním školení Excelu?
 • Školíme Excel od začátečníků po experty, ale také PowerPoint, PowerPivot nebo Access.
Mám zájem o kurz

Individuální výuka

Mám zájem o výuku

Vývoj aplikací v Excelu (makra - VBA)

 • Vyvíjíme aplikace pro potřeby firemních zákazníků
 • Reporty, vizualizace dat, harmonogramy, plánování
 • Slučování dat ze souborů, agregace, exporty
Zajímám se o vytvoření aplikace

Kontakt

 • Tel: +420 602 274 999
 • Mail: info@vyuka-excelu.cz
Kontaktní formulář

FB CZ

TOPlist