Pokud mluvíme nebo píšeme o Excelu, obvykle máme na mysli běžnou desktopovou verzi. Tu si (často v rámci celých Office) stáhneme, nainstalujeme a používáme. Soubory, se kterými pracujeme, pak ukládáme na vlastní počítač, případně do cloudu, pomocí nějaké další služby – např. OneDrive nebo Dropbox.

V čem se tedy Excel online především odlišuje od běžného Excelu?

Je zdarma

K tomu, abyste mohli používat Excel Online, stačí zřídit účet Microsoft. Vaše online aplikace (kromě Excelu např. Outlook, Word, PowerPoint) jsou pak dostupné na outlook.com a nic to nestojí.

Práce ve webovém prohlížeči

Není třeba nic instalovat. S Excelem online se pracuje v internetovém prohlížeči (Internet Explorer, Edge, Chrome…). Přihlásíte se, dostanete se ke svým souborům nebo vytvoříte tabulkou novou, a pracujete.

excel online

Ukládání souborů online

Soubory, se kterými pracujete v Excelu online, se ukládají rovnou do cloudu na serverech Microsoftu. Je možné si je stáhnout a pracovat s nimi offline, ale není to vůbec nutné a většina uživatelů to nedělá. 

S tím souvisí i velmi jednoduché sdílení a současná práce více uživatelů na jedné tabulce. Pro mě asi hlavní důvod, proč Excel online používat.

Formuláře

Vyplňování tabulky přes formuláře (excelovskou terminologií “průzkumy”) je funkcionalita, kterou běžný Excel z principu zvládnout nemůže. Je to poměrně jednoduché, ale třeba v Googlu Docs se mi formuláře vytvářejí ještě o trochu příjemněji. Navíc formuláře vytvořené v Excelu online nelze snadno vložit do jiné stránky, což Google umí výborně.

formulář

Velikost souboru omezená na 5 MB

Pokud je váš soubor větší než 5 MB, tak ho v Excelu online neotevřete. Tento limit se mi zdá velmi nízký a velmi omezující. Excel online by se jinak dobře hodil k tomu, abychom v něm prezentovali více uživatelům tabulky, grafy a jiné analýzy dat. Jenomže to nejde, protože takové tabulky budou moc velké.

Možná vás, stejně jako mě, napadlo, že i tak by se Excel online nechal využít k náročným, dlouhotrvajícím výpočtům – alespoň na menších souborech. Využití megavýkonných serverů Microsoftu místo lokálního počítače by výpočty mohlo dramaticky urychlit. Bohužel, nejde to. Delší výpočty Excel online rovnou vzdá a oznámí, že soubor nepřepočte.

Omezené funkce

Excel online umí asi všechny funkce (myšleno funkce ve vzorcích) které umí běžný Excel, jinak je ale jeho funkcionalita velmi slabá. Neobsahuje prakticky žádné pokročilejší nástroje, ale z jednoduchých neumí např. ani vložit kontingenční tabulku a dokonce ani filtr. Tabulkové procesory v Google Docs nebo Libre Office, které jsou také zdarma, toho umí neporovnatelně více.

K čemu tedy Excel Online používat?

Excel Online používáme prakticky jen na tabulky, se kterými musí pracovat více uživatelů. Máme je umístěné na Dropboxu a přistupujeme k nim online (úprava a přidávání záznamů) i prostřednictvím běžného Excelu. Díky Dropboxu je to dost jednoduché, je třeba jen dávat pozor na současnou práce online a v desktopu, protože pak se začnou dost rychle vytvářet kopie souborů s různými verzemi tabulky.

Samostatné použití Excelu online mě zatím smysl nedává. Pokud bych trval na tom, že chci tabulkový procesor zdarma, vybral bych si spíše Google Docs.

1 Komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář