Tento článek je o tom, jak vytvořit (pomocí ověřování dat) seznamy, které jsou na sebe vzájemně napojené. Tedy podle toho, co se vybere v prvním, se pak vybere ve druhém.

Příklad

V našem příkladu si uživatel v jednom rozbalovacím menu vybere ze seznamu zemí Francii, a následně si pak ve druhém může vybírat už jen francouzská města.

hotové

Návod

Následující příklad je ke stažení je tady

Jak na to?

Začít můžeme tím prvním menu. To vytvoříme úplně jednoduše, pomocí ověření dat. Většinou je šikovné si tyto seznamy odkládat na jiný list.

první buňka

první ověření dat

Pak si připravíme pro různé státy seznamy měst. Důležité je, aby nahoře vždy byl název státu nazvaný přesně tak, jako je to v původním seznamu států.

tabulka s městy

Teď musíme správně pojmenovat oblasti. Např. oblast C1 až C4 potřebujeme pojmenovat Francie atd. Abychom to nedělali týden, použijeme automatické pojmenování oblasti

Tedy označíme všechno najednou, pak Vzorce / Vytvořit z výběru / a pak necháme zaškrtnutou alespoň první možnost - pojmenování podle prvního řádku.

hromadné pojmenování

Tím se všechny sloupce pojmenovaly podle prvního řádku. Teď si přidáme další výběrové pole a nastavíme mu ověření dat. Použíme funkci NEPŘÍMÝ ODKAZ, která bude odkazovat na hodnotu z předchozího pole. Tím říkáme Excelu, aby do vyklápěcího seznamu načetl hodnoty z oblasti pojmenované tak, jak je vybráno v buňce A2.

nepřímý odkaz

Od teď už si v buňce B2 můžeme vybrat jen to, co dává smysl podle obsahu buňky A2.

hotové

16 Comments

 1. Dobrý den,
  chtěla bych Vás poprosit o detailnější popis funkce nepřímého dokazu, stále mi to hází chybu. Mohl byste mi prosím napsat návod, co přesně označit a vyplnit do funkce, aby podseznam fungoval? Děkuji

 2. Dobrý den, je prosím nějaké řešení pro případ, kdy na výběru z nadřazené úrovně závisí výběr ve dvou různých buňkách? Například pokud by na výběru kontinentu závisela nabídka států v jedné buňce a nabídka pohoří v druhé buňce? Děkuji

 3. Dobrý den, asi bych zkusil pomocí funkce concatenate poskládat různé řetězce, které zpracuje funkce nepřímý.odkaz. Tak, aby se pokaždé odkazoval na různou oblast… Ale nezkoušel jsem to, tak netvrdím na 100% že je to správná cesta.

 4. Dobrý den,
  funkce samotná je skvělá, ale chci se zeptat, je možné udělat na sebe závislé buňky s roletkou se stejnou prioritou? Např. ve Vašem příkladě bych chtěl, abych si v první roletce vybral Francii a ta se mi ukázala i v druhé roletce, vybral bych si v druhé roletce Španělsko a ukázalo by se mi Španělsko v té první, a pod. Představte si to spíše jako možnost mít každou roletku na odlišném listě a pořád nepřeklíkavat obě roletky, na kterých jsou závislé další údaje.
  Díky.

 5. Dobrý den, toto je přesně to, co potřebuji. Jen mi to hlásí chybu při použití Nepřímého odkazu, že „Hodnota v poli Zdroj je v současnosti hodnocena jako chyba“. Neumíte mi poradit prosím? Děkuji

 6. Zkontrolujte syntaxi všeho a také to, že máte všude přesně stejné názvy oblastí…

 7. Dobrý den, mám dotaz. Pokusím se ho co nejlépe popsat. V jednom sloupci A mám vypsaný kompletní kusovník dílů, tak jak následuje. Tzn. první: A1 DVEŘE KOMPLETNÍ, pod tím z čeho se dveře skládají: A2 SVAŘENEC, svařenec se skládá z A3 PLECH, A4 NÝTY, A5 KULATINA. A6 je pak RÁMEČEK DVEŘÍ, který je vlastně na stejné úrovni jako svařenec. Protože kompletní dveře se skládají ze svařence a rámečku dveří. Rámeček dveří se zase skládá z A7 POSUVNÉ SKLO, A8 PEVNÉ SKLO. Takto bych mohl dále pokračovat. Z tohoto bych rád vytvořil rozevírací seznam. To jsem udělal a v seznamu se objevili všechny díly ze seznamu. Já bych rád seznam upravil tak, abych mohl vybírat pouze ze sestav a ne všech dílů ze seznamu. Tzn. mít v seznamu pouze SESTAVY a když si ji vyberu, ukáže se mi daná sestava vč. podsestavy. Takže např. u výběru SVAŘENEC ze seznamu budu mít pod sebou SVAŘENEC-PLECH-NÝTY-KULATINA. Je to vlastně takový seznam definovaných buněk. Tímto bych docílil toho, že vždy budu vědět z jakých dílů sestává vybraná sestava. Pokud máte někdo zájem mi pomoci ať už tímto nebo jiným způsobem, budu samozřejmě rád. Pokud budete chtít, tak vám případně zašlu vzorovou tabulku. Podotýkám, že veškeré sestavy a díly sestav musím být v prvním sloupci pod sebou. Za případný zájem předem děkuji..

 8. Dobrý večer,
  řeším stejný problém jako Marek v předešlém dotazu. Už v tom ležím několik dní a nemůžu se pohnout z místa. Nemá prosím někdo nějaký tip?
  Děkuji

 9. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jestli je možné nepřímým odkazem také napodmínkovat ověření dat v jiných než sousedících sloupcích. Připravuji výkaz práce kde na C6 mám ověření dat pozice a na B13 mám náplň práce, kterou bych chtěla ověřit podle toho, kterou pozici si vyberou v C6. Bohužel mi to hází chybu a říká, že „HODNOTA V POLI ZDROJ JE V SOUČASNOSTI HODNOCENA JAKO CHYBA“.

  Děkuji za pomoc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

smazat formulářOdeslat komentář