Power Pivot sice používá trochu zmatečné názvosloví, nicméně plus mínus platí, že se v něm vyskytují tři objekty, které je dobré rozeznávat a nemít v tom zmatek - ačkoliv Microsoft svým naprosto nejednoznačným a nejednotným názvoslovím uživateli zrovna nepomáhá.

 • Implicitní míra je to, co dáme v kontingenční tabulce Power Pivotu do pole s hodnotami. Tím, že tam umístíme určitý sloupec (typicky s číselnými hodnotami), implicitní míra vznikne, když ho odstraníme, ukončíme existenci implicitní míry. 
  implicitní míra
  Implicitní míra se dá použít přímo v kontingenční tabulce nebo (spíše teoreticky) pro výpočet míry explicitní.
 • Explicitní míra je všechno to, co spočteme vzorcem (samozřejmě kromě vzorců vytvářejících počítané sloupce). 
  Explicitní míra se dá použít v kontingenční tabulce nebo pro další výpočty, ale ještě navíc se dá použít pro vytvoření KPI. Z implicitní míry se KPI vytvořit nedá.
  Pro určité výpočty (např. pro součet tržeb z celé tabulky) se dá vytvořit jak implicitní míra (přidáním do tabulky) tak explicitní míra (vzorcem v DAX), a obě budou mít stejný výsledek. 
  explicitní míra
 • Klíčový ukazatel výkonu (KPI) je explicitní míra nebo poměr dvou explicitních měr, kterým jsou přiřazeny hranice "spokojenosti" - tedy intervaly, do kdy se má zobrazovat např. červená barva, žlutá barva, zelená barva.
  Klíčový ukazatel výkonu tedy nelze vytvořit bez vytvoření explicitní míry.
  Pokud je z explicitní míry vytvořený Klíčový ukazatel výkonu, projeví se to symbolem semaforku u míry.
  klíčový ukazatel výkonu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

smazat formulářOdeslat komentář