Power Pivot – základní informace

Co to je Power Pivot?

Microsoft Power Pivot popisuje slovy „Bring self-service business intelligence to everyone„.
Power Pivot nedává uživateli žádnou novou, zázračnou funkcionalitu v oblasti BI – tedy ve vytěžování smysluplných informací z velkých dat – ale zpřístupňuje tuto funkcionalitu i těm, kdo nechtějí nebo neumějí používat tradiční, někdy dost těžkopádné nástroje. Navíc posouvá BI do prostředí důvěrně známého Excelu.
Power Pivot je, oproti jiným řešením pro tvorbu datových skladů a BI, také extrémně levný z pohledu licenční politiky (jednotky tisíc) i z pohledu času potřebného na dodání řešení (jednotky dní).
Power Pivot využijete, pokud potřebujete analyzovat data a Excel už nestačí. Nestačí z hlediska objemu dat a tím, že neposkytuje možnosti, které potřebujete.

Power Pivot je nástroj pro tvorbu datových skladů

Power Pivot je sice doplňkem Excelu, ale nejde o tabulkový procesor – je to aplikace pro tvorbu datových skladů a zobrazování dat z těchto skladů. Jeho alternativou je tedy spíše Microsoft Analysis Services než Excel.
Power Pivot ukládá data, se kterými pracuje, v souboru s koncovkou xlsx. Tato data ale nejsou uložena v listech excelovského sešitu, jsou uložena v samostatné databázi doplňku Power Pivot. V jednom souboru tak můžete mít data jak data uložená v databázi Power Pivotu, tak data uložená na listech.

Power Pivot používá relace mezi tabulkami

Power Pivot umožňuje vytvářet datové modely, které obsahují relace mezi tabulkami. Ukládá tedy data do relační databáze – to je něco, co je pro běžný Excel naprosto netypické.

Power Pivot umí hierarchicky členit data

Power Pivot umožňuje vytvářet hierarchie. Příkladem hierarchie je např. to, že zboží, které firma prodává, se řadí do kategorií zboží. Hierarchie je tedy tvořena kategoriemi, které se rozpadají v další úrovni na konkrétní druhy zboží.

Power Pivot používá DAX – vlastní jazyk pro dotazování do dat

Power Pivot používá pro dotazování do dat jazyk DAX, který se odlišuje od jazyka MDX i od jiných jazyků. Je v určitém smyslu obdobou počítaných polí v kontingenčních tabulkách, funguje ale jinak a v zásadě lépe.

Power Pivot ukládá data v souborech xlsx

Název Power Pivot jako by odkazoval na kontingenční tabulky (Pivot table). Z hlediska Power Pivotu jsou ale kontingenční tabulky pouze prezentační vrstvou, která zobrazuje hodnoty z datového modelu.
Běžná kontingenční tabulka analyzuje data, která jsou buď přímo v excelovském souboru, nebo v externích datech. Pro tabulku se ale (typicky) nevytváří vlastní databáze – kontingenční tabulka jen zobrazuje něco, co je uložené jinde.
Naproti tomu Power Pivot si data pro kontingenční nejdříve naimportuje k sobě a uloží si je do souboru v chytře zkomprimovaném formátu. Soubory tak mohou mít docela velký datový objem, a přitom se s nimi rychle pracuje.

Zjednodušené porovnání Excelu, databázového serveru a Power Pivotu.

Excel 2013 Microsoft Analysis Services 2012 Power Pivot 2013
Ukládání dat Samostatné tabulky Multidimenzionální databáze Relační databáze
Prezentace dat V samotném Excelu, s možností prezentovat jinak V připojeném Excelu, s dobrou podporou jiných reportovacích technologií V samotném Excelu nebo v SharePointu. Ostatní možnosti prezentace jsou dost omezené.
Maximální počet záznamů v tabulce 1,048,576 (verze 2013) Prakticky omezené jen kapacitou hardwaru Prakticky omezené jen kapacitou hardwaru
Ukládání databáze Soubor Excelu s příponou .xlsx Server MS SQL Soubor Excelu s příponou .xlsx
Maximální velikost databáze
 • 32 bitové systémy - 2 GB
 • 64 bitové systémy - neomezené
 • V prostředí SharePointu jsou limity dané podle limitů SharePointu
Prakticky omezené jen kapacitou hardwaru
 • 32 bitové systémy - 2 GB
 • 64 bitové systémy - neomezené
 • Prostředí SharePointu jsou limity dané podle limitů SharePointu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Vyhledávání

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Nezařazené

Nyní otevřený kurz

Jednodenní Excel v praxi

 • 14.3.2017
 • V Praze
Další info / přihláška

Firemní kurzy

 • Přemýšlíte o firemním školení Excelu?
 • Školíme Excel od začátečníků po experty, ale také PowerPoint, PowerPivot nebo Access.
Mám zájem o kurz

Individuální výuka

Mám zájem o výuku

Vývoj aplikací v Excelu (makra - VBA)

 • Vyvíjíme aplikace pro potřeby firemních zákazníků
 • Reporty, vizualizace dat, harmonogramy, plánování
 • Slučování dat ze souborů, agregace, exporty
Zajímám se o vytvoření aplikace

Kontakt

 • Tel: +420 602 274 999
 • Mail: info@vyuka-excelu.cz
Kontaktní formulář

FB CZ

TOPlist