Google Analytics je skvělý nástroj pro analýzu návštěvnosti webových stránek. Pokud ho správně nastavíte a správně používáte, budete mít relativně dost informací o tom, kdo kdy a snad i proč se na vašem webu pohyboval.
V tomto článku si ukážeme příklad, jak vzít statistiku z Google Analytics a zpracovat ji pomocí kontingenční tabulky v Excelu.
Půjde spíše o příklad možností analýzy než o konkrétní řešený úkol.
Nejprve si v Google Analytics vybereme statistiku, kterou chceme vyhodnocovat, a nastavíme požadované časové období. google analytics puvodni graf - Copy U této statistiky (v našem případě počet návštěv webu), pak můžeme odlišit různé segmenty. Já odliším např. návštěvnost z mobilů a návštěvnost z vyhledávání. 
Zobrazí se mi upravený graf. google analytics graf rozdělený na segmenty - Copy Výsledky stáhnu. Je vcelku jedno, do kterého formátu, nejjednodušší to bude do xlsx. google analytics stažení ve formátu pro Excel - Copy Otevřu soubor a jdu na list "Datová sada 1". stažená data Než se pustím do analýzy, jdu na konec tabulky (např. Ctrl a šipka dolů), a odmažu součty - ty by jinak dělaly ve statistikách neplechu.
Vložím kontingenční tabulku.
Co teď? Mohu např. sledovat vývoj v segmentech (Segmenty tedy přesunu do sloupcových polí) a vložit graf. podrobný graf Graf je sice technicky správný, ale podrobný až k nečitelnosti. Můžeme tedy seskupit datumy do měsíců a roků. graf rozdělený na měsíce - Copy Tady už začíná být graf zajímavý - jasně vidíme sezónní pokles v létě (a mohli bychom třeba sledovat i meziměsíční přírůstky).
Nám se ale na grafu nelíbí, že nejnižší datová řada (mobilní přístupy), je titěrně malá. Abychom tedy mohli sledovat každou řadu zvlášť (a tedy ve správném měřítku), použijeme průřez a klikáním sledujeme různé segmenty. průřez A dál si můžeme nekonečně hrát s kontingenční tabulkou, můžeme si dotáhnout hodnoty z dalších systémy a porovnat je, zkrátka můžeme použít funkce Excelu nad daty z Google Analytics.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář