Tento článek je o práci se scénáři. 

Scénáře můžeme používat při plánování. Vycházíme z toho, že mohou nastat různé varianty, a my chceme sledovat jejich dopady na výsledek.

Na našem příkladu je firma, která odhaduje svůj zisk pro příští rok. Vychází ze dvou variant tržeb, od kterých odečítá fixní náklady a náklady závislé na tržbách (tvoří 30% tržeb).

Pro tržby počítáme se dvěma možnostmi (scénáři). S optimistickou variantou (1 000 000) a pesimistickou (600 000). Variant samozřejmě může být i víc…

Scénáře vytvoříme na Data / Citlivostní analýza / Správce scénářů.

V prvním kroku definujeme název scénáře a také buňku, která se má měnit. U nás je to buňka s tržbami (A2). Buněk ale může být i více než jedna.

V dalším kroku definujeme, jakou hodnotu tato buňka má v tomto scénáři nabývat. V našem případě to bude pro optimistický scénář 1 000 000.

Obdobně přidáme další scénáře. Co s nimi teď?

Můžeme si na ně dvojklikat a tím se mezi variantami přepínat v listu.

Také si můžeme zobrazit souhrn, který zobrazuje, u všech scénářů najednou, jaké dopady má změna vstupu (tržby) na výsledek (zisk).

Soubor je ke stažení tady.

Ještě doplním dvě poznámky.

Scénář, který jsme si ukázali tady, je hodně jednoduchý a výsledky by se daly odhadnout i bez scénářů. V praxi ale mohou být scénáře mnohem složitější.

I tak ale mají scénáře v Excelu hodně úzké použití. Často je šikovnější nahradit je v rámci citlivostní analýzy tabulkou hodnot, případně nahradit i obyčejnými vzorci…

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář