V tomto článku chci přibližně popsat, co to Power BI je a k čemu se vám může hodit. Nebudu zabíhat do podrobností, těm se věnují jiné články na tomto webu

V tomto článku se jedná o “žluté” Power BI – tedy ty nástroje, které nejsou součástí Excelu.

K čemu Power BI vůbec je

Power BI se online připojí na různá data ve vaší firmě nebo na webu. Tato data vyčistí, propojí a načte do databáze (tzv. datového modelu). Z těchto dat vytvoří grafy nebo tabulky a vypublikuje je tak, aby je viděli ve firmě všichni, kdo je vidět mají. Tyto výstupy se pak automaticky mění při změně vstupních dat.

Co se mi na Power BI libí

Uživatelská přívětivost

Prakticky každý, kdo dobře pracuje s Excelem a chápe základní logiku práce s daty, se s Power BI naučí rychle pracovat. Je fajn, že víceméně nemusíte řešit technickou část řešení – instalaci nebo konfiguraci serveru – všechno je už přednastavené nebo řešené v cloudu.

Díky uživatelské přívětivosti je možné reporty vytvořit velmi rychle a v neposlední řadě si takto může své reporty upravovat firma sama – bez dodavatele řešení.

Připojování k datům

Kromě běžných datových zdrojů má Power BI už přednastavená připojení k velmi širokému spektru online služeb (Facebook, Google Analytics a pestrá škála dalších). Připojování je triviálně jednoduché a bezvadně funguje. Připojená data je možné snadno upravovat, propojovat a čistit pomocí intuitivního editoru.

Prostředí cloudu

Ne každý je nadšený z toho, že data budou v cloudu, ale přinejmenším pro malé firmy to považuji za ideální – provoz serverů, kde jsou data publikovaná, můžeme hodit na Microsoft.

Cena licencí

Cena licencí se pohybují v jednotkách EUR na osobu a měsíc. Díky tomu, že uživateli jsou většinou jen vybraní zaměstnanci firmy, se můžeme licenčně pohybovat ve stovkách korun nebo jednotkách tisíc korun za měsíc. To je vzhledem k možnostem nástroje pakatel.

Otevřenost pro uživatelsky vytvořené vizuály

Důležitou součástí Power BI jsou vizuály – grafy nebo tabulky, kterými se prezentují informace. Můžeme použít ty od Microsoftu, ale také ty, které si sami vytvoříme nebo dodatečně stáhneme. Díky tomu je nabídka grafů velmi pestrá a obsahuje i méně obvyklé grafy.

Samostatnou kapitolou jsou pak vizuály založené na jazyce R.

Kdy je lepší použít Excel (nebo jiný tabulkový procesor)

Když je to moc jednoduché

Power BI se v principu se nehodí na to, když si chcete zapsat jednoduchou tabulku, jednoduše spočítat a vytisknout. To se v Excelu udělá rychleji. 

Analýza

Excel je ale také lepší v oblasti matematické a statistické analýzy dat (alespoň zatím). Třeba korelační koeficient je v Power BI opravdu piplačka, ale v Excelu je na to připravená hotová funkce (a kromě funkce řada dalších možností). 

Excel je standard pro výměnu dat

Excel je jedním ze standardů na výměnu dat mezi uživateli. Když chcete někomu poslat tabulku mailem, nejspíše mu jí pošlete v Excelu.

Když něco v Power BI prostě není

Jsou nástroje a doplňky jako třeba Data Mining Add In, které v Power BI prostě nefungují a rozhodně nejsou nezajímavé.

Kdy je lepší použít běžnou relační databázi (MS SQL, Access, Oracle…)

Když potřebujete data nejen číst odjinud, ale i zapisovat.

V Power BI data ručně zapisovat jdou, ale je to jen nouzovka a jde to proti smyslu Power BI. Power BI se hodí pro vyhodnocování údajů, zapsaných v jiných aplikacích.

Když nechcete nebo nemůžete jít do cloudu

Myslím si, že většina firem je ohledně ukládání dat do cloudu nesmyslně paranoidní a že zabezpečení cloudu je obvykle mnohem lepší než zabezpečení toho notebooku, na kterém čtete tenhle text. Na druhou stranu – pokud pracujete v bance nebo v úřadě, tak data do cloudu prostě poslat nemůžete. Pak sice Power BI můžete používat, ale v poměrně drahé verzi Premium, která obsahuje Report Server – tam publikujete bez cloudu.

Když potřebujete přesnou konfiguraci serveru

V Power BI je vše víceméně přednastavené. Při nutnosti složitější konfigurace nebo v případě komplexních, “těžkých” řešení v megavelkých firmách, toho jiné technologie možná nabídnou více.

Suma sumárum

Neříkám, že Power BI je vždy nejlepší cesta, na druhou stranu je to super technologie a osobně jsem z ní dost nadšený. Pokud zvažujete, že ji ve firmě použijete, mohu nabídnout spolupráci, ale také spoustu návodů, které Vám mohou pomoci. Doporučuji minimálně stáhnout si zdarma Power BI Desktop a chvilku si s ním hrát.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář